Bayramda Çalışıyorsanız Mutlaka Bu Detayları Öğrenin! Pek Çok Çalışanın Ücretten Haberi Bile Yok

Kurban Bayramı’nda bu yıl arife günü 15 Haziran, bayram ise 16-19 tarihlerine denk geliyor. 20 Haziran Perşembe ve 21 Haziran Cuma gününe denk gelmesi nedeniyle kamu çalışanları için bayram tatili 9 güne uzatıldı. Özel sektör çalışanlarının izin süresi ise daha kısa olacak.

Resmi tatillerde çalışanlara tam ücretlerinin yanı sıra ek ücretler de ödenmesi gerekiyor. Peki, bayramda çalışanlar ne kadar ücret alacak?

Takvim’den Çığıl Ön Yener’in haberine göre resmi tatilde çalışanlara ise tam ücretinin yanı sıra resmi tatilde çalıştığı her gün için ayrıca bir günlük ücret daha ödenmesi şart. Resmi tatilde 1 saat bile çalışılsa, tam gün çalışılmış sayılıyor. Eğer bayram tatili işçinin haftalık tatil gününe denk geliyor ve çalışılıyorsa, o günlük ücret yüzde 50 daha artırılıyor.

BAYRAMDA İDARİ İZİN HAKKI

İsteyen özel sektör firmaları aynen kamuda olduğu gibi çalışanlarına idari izin vererek 9 gün tatil yaptırabilir. Bu durum tamamen firmanın kararına bağlı. Bazı firmalar bu idari izin verdikleri 2 günü maaştan kesmeye kalkabilir. Buna dikkat edin. Bu izinler çalışanların yıllık izin haklarından düşülemiyor, maaştan da kesilemiyor. Yani 9 gün tatil izni verilen bir özel sektör çalışanı maaşını tam alacak.

BAYRAMDA ÇALIŞMANIN ÜCRETİ

Bayramlarda yapılan çalışmaların ücreti işçilere nakit olarak ödeniyor. Bu çalışmalar yerine izin kullandırma gibi bir uygulama mevzuata aykırı kabul ediliyor. İşveren bayramda çalıştırıp bayramdan sonra izin uygulaması yapamıyor.

ARİFE GÜNÜ ÜCRET HESAPLAMASI

İş Kanunu’na göre arife günü genel tatil günüdür. Bu nedenle işçiye genel tatil günlerindeki ücret ödeme kriterlerine göre ödeme yapılıyor. Arife günü saat 13.00’ten sonra yapılan çalışmalar için işçiye yarım günlük ilave ücret ödemesi gerçekleştiriliyor.

Kurban Bayramı’nda çalışanlara tam maaşına ilaveten 4.5 günlük ek ödeme yapılacak. Bu günlerden biri hafta tatiliyse o güne yüzde 50 daha ilave edilecek.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir